תערוכות:

עור שני

February 6, 2020

פתיחה: 6.2.2020, 20:00

נעילה: 4.3.20 

אמניות מציגות: האלה אבו קישק, נגה גרינברג, אמירה זיאן, מירי נגר

אוצרת: הדס גלזר

סטודיו משלך שימש בעשור האחרון כמיזם לקידום אמנית מהחברה הדתית. עם כניסתו של הסטודיו לבית ליטבינובסקי נפתח המקום כמרכז ראשון מסוגו בארץ לאמנות נשים. הבית מהווה מרחב לאמניות מכלל הזהויות של החברה הישראלית. בתערוכה “עור שני” שתפתח ביום ה’, 6.2.2020  משתתפות ארבע אמניות – אמנית חרדית, אמנית דרוזית אמנית ערביה ואמנית דתית-מסורתית. בתערוכה מוצגות עבודות צילום, וידאו והדפס העוסקות בייצוגים שונים של עור ולבוש, כיסוי וחשיפה, כהיבטים המשקפים זהות, מגדר, מסורת ותרבות על היבטיה השונים. בערב פתיחת התערוכה יתקיים מופע פרפורמנס של האמנית והמשוררת אפרת נחמה.

על התערוכה:

בגדים יכולים להגדיר או להסתיר זהות. הבגד הוא כסות העור, ואמנם בראש ובראשונה הוא משמש בתפקיד פרקטי של הגנה, הסתרה וחימום הגוף, אך לעיתים נדמה שתפקידו הדתי, האופנתי והמגדרי עצום בהרבה מזה הפרקטי. בגד הוא מעין עור שני, שאותו ניתן לבחור, ללבוש, לפשוט, להחליף, ובכך – לשנות דבר מה בדימוי החיצוני שלנו בעולם. שכבת הלבוש יכולה להיות אמירה מכוונת – על מעמד, תרבות, כוח, ועם זאת, להשפיע על האדם גם באופן פנימי, פסיכולוגי ואידיאולוגי.

שאלות על המתרחש בין העור הראשון לבגד המולבש עליו, על כיסוי וחשיפה ועל משחק בין מהות פנימית לדמות חיצונית עומדות במרכז התערוכה עור שני. העור והבגד משמשים בתערוכה זו כמטפורה כפולה על אנושיות ונשיות, על אגו ואלטר אגו. מסורת וקדמה, פנימיות וחיצוניות, טבע ותרבות מופיעים במשחקי תפקידים הלובשים ופושטים צורה ומשמעות חדשה בכל עבודה. האלה אבו קישק מציגה סדרת תחריטים שבה מטפחת ראשה עוברת מטמורפוזה, מחפץ דתי לסימבול רוחני. נגה גרינברג מציגה תצלומים המודבקים על קירות החלל, כמנסים להסתיר, אך בה בעת גם לחשוף את הפגמים שבו; אמירה זיאן מציגה סדרת תצלומים שבה היא מעלה שאלות על מקומן של הנשים בחברה הדרוזית, ובהם הבגדים והעור הופכים לאחד; מירי נגר מציגה עבודות וידיאו המעלות שאלות על תפקיד האישה וכוחה באמצעות סמלים, דמויות ופעולות פרפורמטיביות.

לסיור וירטואלי בתערוכה לחצו כאן- https://my.matterport.com/show/?m=72jjFfhBb84

סטודיו משלך – רח’ כ”ט בנובמבר 10, ירושלים

לפרטים ולתיאום ביקור – ציפי מזרחי: 054-4836501

 

Skip to content