תערוכות:

פותחות את הבית

דצמבר 24, 2019

 

אוצרת: רות אופנהיים

אמניות משתתפות: אנדי ארנוביץ, מאיה ישראל, נינו ביניאשוילי, דפנה ילון, רעיה ברוקנטל, מיטל קובו, הדי אברמוביץ, תמר שיפוני, יוספה זאוש.

ביתו של הצייר פנחס ליטבינובסקי היה בית של חיים אמנות ויצירה. מאז עליתו ארצה באניה "רוסלאן" בשנת 1919 בדיוק לפני מאה שנה, הוא לא עזב את ירושלים, חי וצייר בה, ובבית זה נוצרו יצירותיו המפורסמות, והתקיימו חיים רגילים. מאז מותו בשנת 1985 נותר הבית קפוא וריק בדיוק כפי שעזב אותו הצייר. בשנתיים האחרונות עבר הבית תהליך הקצאה לטובת קבוצת האמניות 'סטודיו משלך', וכשהגיעו לבית אמניות צצו ועלו כל הפריטים הדומסטיים שחיכו שם במשך 35 שנה. מתוך הצצה למגירות ולארונות שבבית צפו ועלו רמזים על הדייר הידוע שגר בבית. פריטים אישיים, מסמכים, כלי מטבח וכלי רחצה שהעניקו תחושה כאילו הוא עדיין כאן, גר בבית באופן כלשהו.

האמניות המשתתפות בתערוכה הגיעו לזמני שהות והצצה למקום והעלו ממנו צורות שונות של התייחסות. הנשים שהרגישו בבית, הרגישו גם את הגבר שחי בו, שלעיתים נדמה כי עדיין נמצא במקום, וגם את הריק שהשאיר אחריו.

בית הצייר ליטבינובסקי יהפוך למרכז לאמנות נשים, לתכניות שהות לאמניות, לפעילות סדנאית, למחקר על אמנות נשים, למופעים ולאירועים. בטרם יכנסו נשים אמניות לעבוד לשהות וליצור במקום, ניתנת אפשרות לפתוח לצופה את המקום כפי שנראה בפנינו.

 

דילוג לתוכן